۱۵ آذر ۱۳۹۹

میز مطالعه


دامغه صدمه یا جراحتی

سوال: با احترام، یکی از ابهامات قانون مجازات اسلامی جدید برای کارشناسان پزشکی قانونی، توصیف «دامغه در ماده ۷۰۹ ق.م.ا» می باشد، در بند خ ماده مذکور آمده است دامغه صدمه یا جراحتی است که کیسه مغز را پاره کند. اکنون پرسش پیشرو آن است که ماهیت دامغه چیست؟ آیا می توان گفت دامغه بدون جراحت در پوستِ جمجمه امکان حدوث دارد؟

ادامه مطلب


دیه مرگ مغزی و عوارض ناشی از آن در دو صورت بهبودی و عدم بهبودی

  • پرسش

اگر شخصی جنایتی بر دیگری وارد سازد که در اثر آن مجنی علیه مبتلا به مرگ مغزی گردد، درصورت غیر عمدی بودن جنایت، بفرمایید:

الف. دیه مرگ مغزی چه مقدار است؟

ب‌. آیا علاوه بر دیه مزبور، دیه‌ای نیز بر اعضای دیگر مانند دست، پا، چشم و … که کارآیی خود را دراثر ضربه مغزی از دست داده‌اند، تعلق می‌گیرد یا خیر؟

ج‌. در دو مورد فوق، در صورتی که مجنی‌علیه بهبودی خود را به دست آورد، تکلیف دیه‌ای که بابت عارضه مغزی یا اعضای دیگر گرفته است، چه می‌شود؟ آیا مسترد شده و برای ایامی که شخص دچار مرگ مغزی بوده، ارش تعیین می‌شود؟

ادامه مطلب


تأثیر بهبودی، درمان و پیوند عضو مقطوع،  در میزان دیه

سؤال

همان گونه که مستحضرید بر اساس برخی روایات وارده در باب دیات، خوب شدن بعضی جراحات یا نقص عضوها (نظیر شکستگی استخوان در اعضایی که دیه مقدره دارد یا شکافتن لب) میزان دیه را تغییر می‏دهد. با توجه به این که امروز به خاطر پیشرفت علم پزشکی تعداد قابل ملاحظه‏ای از جراحات و نقص عضوها قابل درمان می‏باشد؛ بفرمایید:

الف. آیا تأثیر درمان در میزان دیه را به غیر موارد مصرّح در فقه نیز می‏توان تعمیم داد؟

ب. آیا پیوند عضو مقطوع در میزان دیه تأثیر دارد یا خیر (در صورتی که انگشت یا دست شخصی در اثر جنایت قطع شود، اگر به موقع اقدام گردد می‏توان عضو مقطوع را پیوند زد)؟

ادامه مطلب

 


عدم توارث در شبیه سازی انسان

 

  • پرسش

از آن جا که در قرن بیستم شاهد رشد حیرت‏آور فن‏آوری خصوصاً پیشرفت‏هایی در علم پزشکی حاصل شده است و یکی از آن‏ها برآیندهای مهم نوین، مهندسی ژنتیک و بدل‏سازی انسان (کلوناژ) می‏باشد که در علم وراثت مسایل مبهم و پیچیده‏ای پیدا شده است ، بفرمایید:

الف. اگر سلول جنینی درسردخانه برای مثلاً صد سال یا بیش از آن زنده نگاه داشته شود سپس در رحم زنی کاشته و رویانده شود، آیا طفل ناشی ازاین سلول پس از رشد و نمو و بلوغ می‏تواند از بستگان و خویشان خود مطالبه ارث نماید؟

ب. ممکن است با فن‏آوری بدل‏سازی (کلوناژ)، چند نفر نسخه بدل یک اصل باشند. در صورتی که جرمی ارتکاب شود از راه‏های اثر انگشت یا دیگر آثار جسمی یا علم قاضی اثبات شود یکی از این افراد (اصل و فرع) مرتکب جرم‏اند، کدام نسخه محاکمه و مجازات خواهدشد؟

ج. در صورتی که دختر باکره‏ای با بهره‏گیری از فن‏آوری بدل‏سازی –  کلوناژ -دارای فرزندی از سلول جنینی خود شود در این فرض آیا حامله شدن وی مشروع است؟ آیا فرزند به دنیا آمده نسخه بدل اوست یا همسانش یا دخترش؟

د. اگر خانواده‏ای نسخه‏ای از فرزندشان را در سردخانه نگهداری کردند و پس‏از مرگ فرزندشان با فن‏آوری بدل‏سازی (کلوناژ) نسخه بدل وی را در رحم مادر کاشتند و رویاندند،در این صورت آیا آفرینش انسانی برای هدفی که به خود او مربوط نیست ونفعی نمی‏رساند جایز است؟

ه. در صورتی که فن‏آوری بدل‏سازی –   کلوناژ – به قدری رشدکندکه مادران بتوانندبا مشاهده فرجام فرزند پس از چندسال به کاتالوگ‏های مختلف مراجعه و جنین را گزینش کنند (طفل سالیانی رشد می‏کند ولی نسخه‏های دست نخورده‏اش در سردخانه محفوظ مانده است) چنین بارداری شرعاً چه حکمی دارد؟

ادامه مطلب


 

کلیه حقوق متعلق به مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور می باشد.