خانه / دسته‌بندی نشده / دیه جراحت های ناشی از عمل جراحی بر روی مصدوم

دیه جراحت های ناشی از عمل جراحی بر روی مصدوم

دیه جراحت های ناشی از عمل جراحی بر روی مصدوم

سؤال

در خصوص میزان دیه در شکستگی استخوان جمجمه، بفرمایید:

الف. چنانچه در اثر ضربه وارده یک مورد شکستگی حادث گردد، ولی به خاطر خون‌ریزی شدید، جمجمه مورد عمل جراحی قرار گیرد، آیا شکستگی ایجاد شده در استخوان جمجمه توسط طبیب، علاوه بر شکستگی ناشی از ضربه وارده، دیه جداگانه دارد؟

ب. در صورت مثبت بودن پاسخ، پرداخت آن به عهده چه کسی است؟ (جانی یا پزشک معالج).

ج. در این مورد آیا بین جنایت عمدی و غیرعمدی نظیر تصادفات رانندگی، تفاوتی وجود دارد؟

آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی (ره)

الف و ب. در فرض مزبور شخصی که موجب شکستگی جمجمه دیگری شده دیه یا ارش آن را باید بپردازد و نسبت به شکستگی دوم که برای معالجه مریض انجام می‏گیرد دیه بر شخص اول نیست و دکتر هم اگر از خود مریض یا ولی او اجازه و برائت گرفته بر او هم دیه نیست والله العالم.

۲۰/۰۸/۱۳۷۸

آیت الله العظمی سید علی سیستانی

در موارد ثبوت دیه فرقی نیست.۲۳جمادی الاول ۱۴۲۰ه.ق

آیت الله العظمی محمد فاضل لنکرانی (ره)

الف. خیر، دیه علیحده‏ای ندارد.

ب. کسی ضامن نیست چون جنایت محسوب نمی‏شود بلکه تداوی می‏باشد.

ج. اگر صدق جنایت بکند مثلاً با این کار خوب نشود یا اشتباه کند ضامن است و فرقی نمی‏کند خطایی باشد یا شبه عمد.

۲۰/۰۶/۱۳۷۸

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی

الف. شکستگی به وسیله طبیب دیه جداگانه‏ای ندارد ولی خونریزی مغزی ارش دارد و اگر هزینه درمان از آن بیشتر شود می‏تواند مقدار اضافی را بگیرد.

ب. از جواب بالا معلوم شد.

ج. در مورد کار طبیب تفاوتی نمی‏کند.

۰۹/۰۹/۱۳۷۸

آیت الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی

الف، ب و ج. شکستگی برای معالجه دیه ندارد.

۰۹/۰۶/۱۳۷۸

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی

الف، ب و ج. در صورتی که جانی مسبب به حساب آید و شکستگی توسط پزشک دیه خاصی داشته باشد بر جانی لازم است دیه را پرداخت نماید و در این جهت فرقی بین عمد و غیر عمد نمی‏باشد.

۰۸/۰۵/۱۳۷۸

  اداره حقوقی قوه قضاییه

نظریه مشورتی شماره ۴۰۸۱/۷ تاریخ ۲۹/۶/۱۳۷۸

بازگشت به استعلام شماره ۱۰۸۷/۱ مورخ ۱۲/۵/۱۳۷۸(۱) نظریه مشورتی این اداره کل به شرح ذیل اعلام می‏شود:

۱- الف.میزان دیه شکستن استخوان هر عضوی که دیه مقدره دارد، در ماده ۴۴۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۰ تصریح شده است.

۲- الف. در صورتیکه شکستگی در دو استخوان از یک عضو ایجاد شود، برای هر یک از شکستگی‏ها باید دیه مستقلی تعیین شود.

۳- الف.اگر در یک استخوان توسط شخص واحد در یک زمان، چند شکستگی ایجاد شود، فقط یک دیه تعیین می‏شود.

۴-الف.اگر در یک استخوان توسط بیش از یک نفر، چند شکستگی ایجاد شود، هرکس باید دیه شکستگی‏هائی را که ایجاد کرده است بپردازد.

۱- ب.اگر شکستگی‏های استخوان توسط یک نفر در زمانهای مختلف ایجاد شود، برای هر شکستگی استخوان، باید دیه جداگانه بپردازد.

۲- ب. پاسخ ایجاد شکستگی متعدد استخوان توسط بیش از یک نفر همانست که در بند (۴ – الف) ذکر شد.

ج. برای شکستن استخوان توسط جراح بنا به ضرورتهای پزشکی (جراحی)، در قانون دیه ای در نظر گرفته نشده است. لکن آنچه از این بابت و سایر هزینه‏های مربوط به جلوگیری و درمان خونریزی هزینه می‏شود، می‏توان به عنوان خسارات مازاد بر دیه از مرتکب جرم (جانی) مطالبه و دریافت کرد.

د. پاسخ این بند از استعلام، ضمن پاسخ بند ج داده شده است.

ه. از جهت تعلق و پرداخت دیه متعلقه، تفاوتی بین جنایات عمدی و غیر عمدی وجود ندارد.

  1. متن استعلام چنین است:

در خصوص میزان دیه در تعدد شکستگی استخوان جمجمه بفرمایید:

الف. میزان دیه در دو مورد شکستگی با توجه به این که هر دو شکستگی در یک عضو می‏باشد، چقدر است؟ (دو دیه، یک دیه و ارش یا فقط دیه شکستگی).

ب. در فرض فوق آیا بین این که دو شکستگی توسط یک نفر – در اثر یک ضربه یا چند ضربه – یا توسط دو نفر ایجاد شده باشد تفاوتی وجود دارد؟

ج. چنانچه در اثر ضربه وارده یک مورد شکستگی حادث گردد، ولی به خاطر خون ریزی شدید، جمجمه مورد عمل جراحی قرارگیرد، آیا شکستگی ایجاد شده در استخوان جمجمه به خاطر عمل جراحی، علاوه بر شکستگی ناشی از ضربه وارده، دیه جداگانه دارد؟

د. در فرض فوق چنانچه شکستگی ناشی از عمل جراحی دیه داشته باشد، مسؤول پرداخت آن چه کسی است؟ (جانی یا پزشک معالج).

ه. در این مورد آیا بین جنایت عمدی و غیر عمدی نظیر تصادفات رانندگی، تفاوتی وجود دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *